Ebubekir ŞAHİN
Ebubekir ŞAHİN
RTÜK Başkanı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Yeni Yıl Mesajı Yayınladı

Ebubekir ŞAHİN Sevgili Mesai Arkadaşlarım,

Pandemi etkilerinin devam ettiği 2021 yılını geride bırakıyoruz.

Üst Kurulumuz 27 yıldır görsel ve işitsel medya alanını titizlikle düzenliyor ve denetliyor. Sizlerin emekleriyle aziz milletimizin beklentileri doğrultusunda önemli çalışmaları hayata geçiriyoruz.

Yayıncılık alanına toplumsal ve kültürel değerlerimizi gözeten, aile, kadın ve çocuğu önceleyen bir anlayışla bakıyoruz.

Salgın hastalığın olumsuzluklarına rağmen pek çok güzel işi geçtiğimiz yıl birlikte başardık.

Yayınlarda kişisel verilerin aile değerlerini hiçe sayarak kolayca ifşa edildiğini tespit ederek, gelen vatandaş bildirimlerinin de ışığında Kişisel Verileri Koruma Kurumu ile işbirliği protokolü imzalayarak önemli bir sorunun çözümüne odaklandık.

Gelişmiş toplumlarda halkın, medyanın, kültür hayatının ve sporun bütünleşmesinde önemli etkiye sahip olan “Önemli Olaylar Listesi”ni yeniden düzenledik. 

Cumhurbaşkanlığının ilan ettiği “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında kimliğimiz olan güzel Türkçemizin yayınlarda daha anlaşılır, doğru ve güzel kullanılmasını teşvik etmek amacıyla Türk Dil Kurumu ile işbirliği halinde “Türkçe Ödülleri” verme projemizi devreye aldık.

Ülkemizi ve vatandaşlarımızı derinden yaralayan orman yangınları sürecinde kriz yayıncılığına ilişkin yaptığımız basın açıklamalarıyla medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımıza rehber olduk.

“RTÜK İletişim Dergisi”ni yeniden çıkararak önemli bir ihtiyacı karşıladık.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla birlikte düzenlediğimiz geniş katılımlı “Medya ve Aile Değerleri Çalıştayı” ile kırmızı çizgimiz olan ailenin korunması çalışmalarına hızlı bir katkı sağladık.

Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ve desteği ile sadece ülkemizde değil yurt dışında da ses getiren, RTÜK öncülüğünde gerçekleştirilen “1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu”muzla medyadaki İslam karşıtlığına dikkat çekerek önemli bir farkındalık sağladık.

Yunus Emre Enstitümüz ile el ele vererek, yurtdışındaki Türklere ve ailelerine yönelik “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayları”nı başlattık. İlk iki uygulamayı Brüksel ve Budapeşte’de başarıyla icra ettik.

Ezcümle pandeminin olumsuz koşullarına rağmen dolu dolu bir yıl geçirerek görevimizi layıkıyla yerine getirmenin çabasında bulunduk.

Geride bıraktığımız yılda siz değerli mesai arkadaşlarımızla omuz omuza çalışmanın mutluluğunu yaşadık. Bundan sonra da çok daha güzel çalışma ve etkinlikleri birlikte hayata geçirmeyi arzuluyoruz. Bizlere verdiğiniz destekler için her bir mesai arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür ediyor, yeni yılın size ve ailenize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

                                                                                                           Ebubekir ŞAHİN
                                                                                                         Üst Kurul Başkanı
Yayın Tarihi: 31 Aralık 2021
Haber Fotoğrafları