Ebubekir ŞAHİN
Ebubekir ŞAHİN
RTÜK Başkanı

“Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı” Viyana’da Düzenlenecek

Ebubekir ŞAHİN
RTÜK VE YEE’nin organize ettiği etkinliğe Avrupa’da yaşayan Türkler katılacak.
 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştaylarını, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Yunus Emre Enstitüsü birlikte düzenliyor.
 
 
Daha önce Brüksel, Budapeşte ve Bükreş’te olmak üzere üç kez yapılan çalıştayın dördüncü adresi Avusturya’nın Başkenti Viyana olarak belirlendi. Çalıştay 26-27 Mart 2022 tarihlerinde iki gün olarak planlandı. 
 
 
Yurt dışında yaşayan Türklerin yoğun olarak bulunduğu kentlerin tercih edildiği çalıştaylara bilim insanları ve medya profesyonelleri katkı veriyor.
 
 
Metaverse de anlatılacak
 
 
Toplantılarda dijital çağın medya okuryazarlığının nasıl olması gerektiği yapılan oturumlarda tartışılacak.
 
 
Çalıştaya katılacak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Dijital Çağda Aile ve Gençlik” konulu bir konuşma yapacak.
 
 
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın “Dijital Çağda Yeni İletişim Yolları”nı anlatacağı toplantıda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Deniz Güçer “Dijital Çağda Değişen Medya” başlıklı sunum gerçekleştirecek.
 
 
Yunus Emre Enstitüsü Kültürel Diplomasi Akademisi Koordinatörü Dr. Melih Barut ise “Dijital Çağda Metaverse Etkisi” konuşmasıyla Çalıştaya katkı verecek.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Altun’un sunumunun başlığı da “Medya Okuryazarlığı: Nasıl Okuruz / Okunuruz?”.

 
 
Etkinlikte yer alacak Prof. Dr. Kemal Sayar, “Dijital Çağda Mutlu Kalabilmek” konulu konuşmasıyla katılımcılara hitap edecek. Etkinlikte Profesör Sayar, “Hatıraların Evi” kitabını okuyucuları için imzalayacak.
 
 
İki gün sürecek çalıştayın ilk gününde çeşitli paneller icra edilecekken ikinci günse çocuklar için masal, oyun ve medya okuryazarlığı atölyeleri tertip edilecek.
Yayın Tarihi: 24 Mart 2022
Haber Fotoğrafları