Ebubekir ŞAHİN
Ebubekir ŞAHİN
RTÜK Başkanı

Fas Görsel-İşitsel Yüksek Kurulu'na Ziyaret

Ebubekir ŞAHİN
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin ve Beraberindeki Heyet, Fas Görsel-İşitsel Yüksek Kurulu'na Ziyarette Bulundu
 
 
 
Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin ve beraberindeki Üst Kurul heyeti, Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı” için bulundukları Fas’ın başkenti Rabat’ta, Görsel-İşitsel İletişim Yüksek Otoritesi (HACA) ile bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.
 
 
Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı” nın beşinci adresi olan Fas’ın başkenti Rabat’ta, Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin ve beraberindeki Üst Kurul heyeti Görsel-İşitsel İletişim Yüksek Otoritesi (HACA) ile gerçekleştirilen istişare toplantısı öncesi HACA Başkanı Latifa Akbarbach tarafından seromani ile karşılandı.
 
 
Tanışma ve ön görüşme sonrası Akbarbach, Şahin’ e HACA’nın hizmet birimleri tanıtarak, gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Üst Kurul heyetini bilgilendirdi.
 
 
Hizmet birimlerine yapılan ziyaretler sonrasında HACA ve RTÜK Başkanları tarafından kurumsal tanıtımlar yapılmış; görev, yetki ve sorumluluk alanları karşılıklı olarak aktarılmış ve her iki ülkenin sektörel bilgileri paylaşıldı.
 
 
Başkan Akbarbach, iki kurumun da gerek kuruluş amacı ve sorumlulukları gerekse teşkilat yapısı itibarıyla birbirine oldukça benzediğini, görev ve sorumlulukları yönünden ülkeleri için oldukça önemli kurumlar olduklarını dile getirdi.
 
 
Başkan Şahin, HACA gibi muadil bir kurumda bulunmalarının ve dostane karşılanmanın kendilerini çok mutlu ettiğini, Fas’ın görsel-işitsel medya sektörü hakkında önemli bilgiler edilinildiğini ve ilerleyen dönemde ikili işbirliklerin geliştirilmesi yönünde somut adımların atılması gerekliliğini ifade etmiş ve işbirliği protokolü için HACA’yı Ankara’ya, RTÜK’e davet etti. Üst Kurul Başkanı, ayrıca HACA’yı gözlemci ülke statüsünde katılım sağlamak üzere bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan EPRA Genel Kurul Toplantısı’na da davet etmiş ve resmî davetiyelerin bir an önce gönderileceğini belirtti.
 
 
Özellikle televizyon yayınlarındaki içerik kalitesinin nasıl arttırılacağı, öz denetim mekanizmasının nasıl daha işlevsel hâle getirileceği ve internet üzerinden yapılan isteğe bağlı ve koşullu erişim yayınlarının denetimi hususlarını dile getiren Akbarbach’a Şahin ise bu hususlara ilişkin açıklama yapmış ve bunlara yönelik RTÜK tarafından gerçekleştirilen faaliyetler, düzenleyici ve denetleyici eylemler hakkında bilgi verdi.
 
 
İstişare toplantısı, Sayın Akbarbach ve Sayın Şahin’in karşılıklı hediye takdimi ile sona erdi.
Yayın Tarihi: 23 Nisan 2022
Haber Fotoğrafları