Ebubekir ŞAHİN
Ebubekir ŞAHİN
RTÜK Başkanı

Başkan Şahin'den Yeni Yıl Mesajı

Ebubekir ŞAHİN

Sevgili Mesai Arkadaşlarım,

Bir yılı daha geride bıraktık, yepyeni bir gelecek bizleri bekliyor. Malumlarınız geçtiğimiz yıl 23 Ocak’ta Başkanlık görevini devralmıştım. Benim de bu vazifede neredeyse bir yılım dolmak üzere. Geçtiğimiz bir yıllık zaman zarfında yaptığımız her çalışmada ‘insan’ı odağa aldık. Gördük ki, ‘önce insan’ diyerek yola çıkmak bütün işlerimizi yolunda ve kolay kıldı.  Kısa zamanda pek çok güzel işi birlikte başardık. Yüz yüze iletişime verdiğimiz önemle ‘RTÜK Medya Buluşmaları’ adı altında zincir toplantılarımızı başlattık. İlk iki toplantımız sektörümüzün kıymetli temsilcilerinin destekleriyle çok güzel neticeler verdi. Sorun olarak önümüzde duran birçok konuyu istişareyle çözüme bağladık.

Üst Kurulumuzun 25. Yaşını kutluyoruz. Çeyrek asırdır var olan kurumumuz, görev alanı olan görsel ve işitsel medya alanını titizlikle düzenliyor. Bu uğurda sizlerin verdikleri emeklerle aziz milletimizin beklentileri doğrultusunda önemli düzenlemeleri bir bir hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz.

Yayıncılık alanına milli ve manevi değerlerimizi gözeten, aile, kadın ve çocuğu ayrı bir yere koyan anlayışla bakıyoruz.

Geçtiğimiz yıl engelli kardeşlerimizin yayınlara erişimini artırmak için tarihi bir yönetmeliği hayata geçirdik. “Sağırların, İşitme ve Görme Engellilerin Yayın Hizmetlerine Erişiminin İyileştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.

İnternet radyo ve televizyon yayınlarının denetimi görevimiz gereğince içinde isteğe bağlı yayıncılığın da bulunduğu bu yeni medya alanını düzenlemek için gerekli yönetmeliğimizi çıkararak lisanslama çalışmalarına başladık.

Paydaşımız gördüğümüz yayıncılarımızla yayınlarda Türkçe’nin daha doğru ve güzel kullanımı için gereken tedbirleri birlikte aldık.

Medya okuryazarlığı etkinliklerimizle okullara kadar uzandık, yavrularımıza minik dokunuşlar yaptık.

İletişim camiasında tanınan ve artık uluslararası marka haline gelen ‘Gelecekle İletişim Çalıştayı’mızın 11’incisini tarihi Göbeklitepe’de gerçekleştirerek önemli bir değerimize vurgu yaptık.

60 yeni Uzman Yardımcısı arkadaşımızla Üst Kurulumuza taze kan ekledik.

25.yıl etkinliklerimiz kapsamında tarihimizde ilk kez bir dizi farkındalık çalışmasını hayata geçirdik. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile ‘Serebral Palsi Farkındalık Yürüyüşü’müzü gerçekleştirdik. Aynı kapsamda Üst Kurulumuzdan bir mesai arkadaşımız bizlere ‘Disleksi Konferansı’ verdi.

Kurumumuzda sosyal etkinliklere özel önem vererek ‘Türk Sanat Müziği’ kursumuzu başlattık, koromuz bizlere yakın zamanda 25. yaş günümüze özel bir konser verecek. Osmanlıca kursumuz büyük ilgi gördü. Yine 25. kuruluş yılımıza özel dostluk ve kardeşlik futbol maçını dayanışma içinde yaşadık.

Sağlığın her şeyin başı olduğu bilinciyle Üst Kurulumuzdaki yetkili sendikanın destekleriyle çalışanlarımızın şeker ölçümlerini, nefes ve cilt testlerini yaptık.

Ramazan ayının bereketini yaşam çınarı olan büyüklerimizle beraber yaşadık.

Açık kapı iletişim politikamızın gereği olarak vatandaşlarımızın görüş ve önerilerini çok önemsiyoruz. Bu bilinçle halkımızın bizlere daha rahat ve hızlı ulaşabilmeleri için ‘ALO 178’i devreye aldık. Yurt dışındaki vatandaşlarımızı da unutmadık. Gurbetçilerimizin diğer ülkelerden bizlere rahat ulaşabilmeleri için özel bir iletişim hattı açtık.

Vatan ve bayrak uğrunda canlarını hiçe sayan kahramanlarımızın emaneti şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi her zaman el üstünde tutmaya gayret gösterdik. Her fırsatta, gururla kendileriyle bir arada bulunduk.

Geride bıraktığımız bir yılda siz değerli mesai arkadaşlarımızla omuz omuza çalışmanın mutluluğunu yaşadık. 2020 yılında da çok daha güzel çalışma ve etkinlikleri birlikte hayata geçirmeyi arzuluyoruz. Bizlere verdiğiniz destekler için her bir mesai arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür ediyor, yeni yılın size ve ailenize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

Ebubekir ŞAHİN

               RTÜK Başkanı

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2019