Ebubekir ŞAHİN
Ebubekir ŞAHİN
RTÜK Başkanı

Halkı Kandıran ve Dolandıranlara Müeyyide Uygulamak Suç Mu?

Ebubekir ŞAHİN

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayınlar yoluyla oluşabilecek olumsuzluklara karşı aziz milletimizi ve değerlerimizi korumak için aralıksız mesai yapmaktadır.

Ancak ne yazık ki, bazı muhalefet partisi temsilcileri ve basın organları bir süredir başlattıkları RTÜK’ü karalama kampanyalarına devam etmektedir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin raporuna dayandırılarak bazı basın ve yayın organlarında yer alan “RTÜK iktidarın sopası” ve benzeri başlıklı haberler halkımızı manipüle etmeye yönelik yalanlardan ibarettir.

Haberlerde iddia edildiği gibi RTÜK iktidara muhalefet eden içerikleri yayınlayan medyayı susturmak için haksız ve hukuksuz cezalar vermemektedir. Kaldı ki, Üst Kurulumuzun vermiş olduğu tüm müeyyidelerin sonuna kadar arkasındayım.

İlgili haberlerdeki rakamlar muhalif medyaya kesilen cezalar değil, tam tersine kendi tabirleriyle söylemek gerekirse “muhalif medya”nın veya muhalefet milletvekillerinin alkışlayacağı türden yaptırımlardır.

Şöyle ki, bahse konu haberlerde geçen rakamların büyük çoğunluğu yalan beyanlarla sahte ürün satarak halkı kandıran, dini duygularını istismar edenleri kapsamaktadır.

Daha açık ifade etmek gerekirse söz konusu haberlerdeki cezalar muhalefet yapan medya kuruluşlarına değil yayınlarında sağlık beyanıyla sahte bitkisel ürün ve cinsel gücü artırıcı etkisi olduğu iddia edilen sahte ilaç pazarlayanlara, sahte cep telefonu gibi kalitesiz taklit ürünler satanlara ya da ekranlarda halkın dini duygularıyla oynayarak muska yazan sahtekârlara yöneliktir.

Kısacası RTÜK, yasaların verdiği yetkiyle halkın emanetine sahip çıkmıştır. Aziz vatandaşlarımızın kandırılmasına, dolandırılmasına ve yanıltılmasına müsaade etmemiştir.      

Hal böyleyken, verilen cezalar sadece belli medya kuruluşlarına yönelikmiş gibi bir algı oluşturmak, halkı yanlış yönlendirmek, RTÜK’ü iktidarın savunucusu ilan etmek en kibar tabirle aymazlıktır.

Bile bile, sırf muhalefet yapma uğruna milletimizin gözüne utanmadan baka baka yalan söylemek, rakamları çarpıtmak ahlaki değildir.

İnsaf edin; RTÜK Üyelerinin tamamının oy birliği ile aldığı kararlarla halkımızın sağlığıyla oynayan, dini duygularını istismar eden uydu kanallarıyla yaptığımız zorlu mücadelemize saygısızlık etmeyin.

Bu yalan ve iftiracı zihniyeti milletimize hem şikâyet ediyor hem de havale ediyorum.

Çocuk, kadın, yaşlı ve engelliler başta olmak üzere halkımızın zararlı yayın içeriklerinden korunması için büyük bir uğraş veren RTÜK’ü kimse kendi siyasi hasletleriyle yıpratmaya kalkmasın. Halkımızın milli ve manevi değerlerini koruyan RTÜK’e kimse akıl oyunlarına başvurarak art niyetli bir şekilde çamur atmaya kalkmasın. Çünkü tutmadı ve tutmayacaktır. 

Kamuoyuna saygılarımla duyuruyorum.

EBUBEKİR ŞAHİN

RADYO VE TELEVİZYON ÜST KURULU BAŞKANI

Yayın Tarihi: 17 Mayıs 2021