Ebubekir ŞAHİN
Ebubekir ŞAHİN
RTÜK Başkanı

1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu Devam Ediyor

Ebubekir ŞAHİN

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun öncü olduğu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Erciyes Üniversitesi, TRT ve SETA'nın işbirliğince düzenlenen Medya ve İslamofobi Sempozyumu’nun ikinci günü Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün açılış konuşması ile ATO Congresium’da başladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu himayesinde gerçekleşen 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu  Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT, Erciyes Üniversitesi ve SETA işbirliğince, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının destekleriyle ATO Congresium’da ikinci günüyle devam ediyor.

İlk gününde açış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin gerçekleştirdi.  Düzenlenen ilk iki panelde İslamofobi’nin kurumsallaşması ile medyanın rolü irdelendi.

Medya ve İslamofobi’nin her yönü ile ele alındığı sempozyumun ikinci günü açılışına Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katıldı. “İnsan Hakkı İhlali ve Nefret Suçu Olarak İslamofobi” konulu oturumun açılış konuşmasını üstlenen Bakan Gül, uluslararası medyanın Müslümanlara çifte standart uyguladığını vurgulayarak  "Türkiye, insanları haklarıyla yaşatma başarısıyla dünyaya örnek olmaktadır" dedi.

Adalet Bakanı Gül, konuşmasında İslamofobi’nin medya tarafından özellikle 11 Mayıs terör saldırısı ile birlikte örtülü bir şekilde planlı olarak yürütüldüğünü ifade ederek,” Terör bir insanlık suçudur. Şiddetin dini olamaz. Medyanın toplumsal algı ve düşünüş biçiminin şekillenmesinde etkili olan uluslararası basının, özellikle Müslümanlar ve İslam söz konusu olduğunda iyi bir sınav vermediğini görüyoruz. Biz hangi dinin mensubuna yapılırsa yapılsın, inanç karşıtlığını ‘nefret suçu olarak’ kabul ediyor ve inananlarına yapılan saldırıyı en kuvvetli dille kınıyoruz. Nefret suçu ile başa çıkmak için çok boyutlu kollektif bir şuur oluşturulmalıdır. Bu mücadelede denetleme, önleme ve yargılama yetkisine sahip uluslararası mekanizmaların kurulması gerektiği inancındayım" diye konuştu.

Bakan Gül’ün açış konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt moderatörlüğünde Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Doç. Dr. Hasan Doğan, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Özcan Hıdır “İnsan Hakkı İhlali ve Nefret Suçu Olarak İslamofobi” konulu oturumda konuşmacı olarak yer aldılar.

İkinci gününün ilk oturumun ardından Başkan Şahin katılımcılara ve konuklara teşekkür etti.

 

Yayın Tarihi: 25 Mayıs 2021
Haber Fotoğrafları