Ebubekir ŞAHİN
Ebubekir ŞAHİN
RTÜK Başkanı

RTÜK’ten Sigarayı Bırakma Kampanyası

Ebubekir ŞAHİN

Zararları konusunda hemen hemen herkesin görüş birliği içerisinde olduğu sigaraya karşı sürdürülen mücadelelere bir yenisi daha eklendi.

RTÜK bünyesinde oluşturulan ‘Sağlık Masası’, sigaraya savaş açtı.

Aynı zamanda Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Doktor Hülya Köksal’ın öncülüğünde kurulan Sağlık Masası’nın ilk çalışması sigaraya karşı oldu.

Sağlık Masası, Üst Kurul’da sigarayı bırakma konferansı düzenledi.

Organizasyon kapsamında Türkiye’de tütün mamullerine karşı çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Nazmi Bilir, RTÜK çalışanlarına “Neden sigara içmemeliyiz?’’ konulu konferans verdi.

Konferansta Prof. Dr. Bilir, sigaranın zararlarını ikna edici bir üslupla katılımcılara anlattı. Bilir, çalışanları sigarayı bırakmaları çağrısı yaptı.

Toplantının açış konuşmasını yapan RTÜK Başkanı Şahin de, Üst Kurul’da kararlılık göstererek sigarayı bırakan çalışanları tebrik etti. Şahin, halen sigara içen çalışanların ise talep etmeleri durumunda bağımlılıktan kurtulmaları için destekleneceklerini söyledi. RTÜK Başkanı Şahin, konuşmasında radyo ve televizyon yayınlarında sigaraya karşı yapılan çalışmaları aktardı.

Şahin, “kendi sorumluluk alanımız olan radyo ve televizyon yayınlarında bu konuya azami titizlik gösteriyoruz. Yayınlarda özendirici etkiye sahip olabilecek sigara ve alkol gösterilmemesi kırmızı çizgimizdir.  Bu anlayışla Üst Kurulumuz, yaptığı çalışmalarda, 6112 sayılı Kanun’un 8’nci maddesinin ihlali nedeniyle 41 adet müeyyide kararı aldı. Haber, dizi, film ve müzik klibi gibi yapımlarda sigara görüntüsüne yer verilmesi sebebiyle ise, 4207 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” uyarınca medya hizmet sağlayıcılara 397 kez  müeyyide uygulandı.” diye konuştu.    

Etkinlikte ayrıca sigarayı bırakan RTÜK çalışanı 7 kişiye, isimlerine yapılan ağaç bağış sertifikaları takdim edildi.

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2020
Haber Fotoğrafları