Ebubekir ŞAHİN
Ebubekir ŞAHİN
RTÜK Başkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu’nda Batıya Seslendi

Ebubekir ŞAHİN

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun ev sahipliğinde Diyanet İşleri Başkanlığı, Erciyes Üniversitesi, TRT ve SETA'nın işbirliği ile  gerçekleşen 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu bugün  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle başladı. Açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan islam düşmanlığının sinsice çoğaldığına vurgu yaparak ,” Batıda ırkçı ve İslam düşmanı saldırılar yüzde 250, hayatını kaybedenlerin oranı ise yüzde 70 artmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan islamofobinin örtülü bir şekilde yürütüldüğünü ifade ederek , "Batı başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde İslam düşmanlığı hastalığı tıpkı kanser hücresi gibi hızla yayılmaktadır. İslam düşmanlığı örtülü şekilde yürütülmektedir. Dini sembollere yönelik saldırılar batıda bizzat devletler tarafından himaye  edilmekte ve desteklenmektedir.” açıklamalarında bulundu.

İslamofobinin özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından başladığına da konuşmasında yer veren Erdoğan: "Amerikan yönetiminin 11 Eylül saldırılarının ardından başlattığı 'Müslümanları şeytanlaştırma' stratejisi, pek çok toplumun kültürel yapısında zaten var olan İslam düşmanlığı virüsünü tetikleyen bir işlev görmüştür." diye konuştu.

"Daha düne kadar 'marjinal' kabul edilen kimi ırkçı akımların artık siyasetin merkezine yerleşmeleri, Batı'nın içine düştüğü bataklıktan kurtulmak yerine derine gömülmeyi tercih ettiğinin işaretidir." diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“İslam’a değil kendi geleceklerine düşmanlık ediyorlar”

"İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Yahudi soykırımını kendilerince özel bir paranteze alanlar bu defa hedef tahtasına Müslümanları yerleştirmişlerdir. Özgürlüklerin ortadan kalktığı bir yerde refahın da uzun süre varlığını sürdüremeyeceği gerçeğine sırtını dönenler aslında İslam'a değil kendi geleceklerine düşmanlık etmektedir. Müslümanlara yönelik bu yeni ırkçılık, Batılıların kendileri tarafından 'İslamofobia' adıyla yumuşatılmak istense de biz gerçekte yapılanın İslam düşmanlığı olduğunu gayet biliyoruz. Batı'da  Tüm vatandaşlarının güvenliğini sağlamakla sorumlu kamu otoriteleri adeta bir İslam düşmanlığı yarışına girişmiştir.

“Batı ırkçı ve ayrımcı akımlarla işin kolayına kaçıyor”

“Batının bu tehdidin boyutlarını tartışmak yerine ırkçı ve ayrımcı akımların etkisine girmesi işin kolayına kaçmaktan başka bir şey değildir.Asırlar boyu bizzat aydınlarını kullanarak kuşaklar boyunca kendi toplumlarını İslam'la özdeşleştirdikleri Türk korkusuyla yetiştiren Avrupa, böylece siyasi dağınıklığının yol açtığı sorunları saklamayı başarmıştır."

“İslam düşmanlığı küresel bir tehdittir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki 7,5 milyarı aşkın insanın her birine İslam'ın değil, İslam düşmanlığının küresel bir tehdit olduğunun anlatılması gerektiğini söyledi.

"Ülkemizde yıllardır süren laiklik tartışmalarının gerisinde dini özgürlüklerin korunmasından ziyade yasaklanması niyetlerinin yol açtığı gerilimler vardır." diyen Erdoğan. "İnsanlığın tamamının huzuru, güvenliği için hayati öneme sahip 'İslam düşmanlığının önüne geçilmesi çabaları', oluşturulacak ortak akıl mekanizmaları ile yürütülmelidir." ifadesini kullandı.

 “İslamofobi tehdidine maruz kalan tüm toplumların ve ülkelerin bir araya gelerek uluslararası alanda güçlü bir iletişim ağı kurmaları şarttır." şeklinde konuşan Erdoğan, şöyle devam etti:

"İslam dünyası kendi arasında vahdeti tesis ettiğinde İslam düşmanlığına karşı verilecek mücadelenin kısa sürede neticeye ulaşması mümkündür.Dünyanın her yerindeki vicdan sahibi siyasetçileri, aydınları, medya mensuplarını, bu arada kendi din adamlarımızı İslam düşmanlığı hastalığına karşı harekete geçirmemiz gerekiyor."

Yayın Tarihi: 25 Mayıs 2021
Haber Fotoğrafları